Skip to content

52 Steinert AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2016

Property Information

Block1659
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
34%
Improvement Value:$140,800
66%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,499+6.7%
2024$7,029+1.2%
2023$6,944+1.9%
2022$6,816+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5951, Page 140

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 3576, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1959