Skip to content

49 Christine AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block1659
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
38%
Improvement Value:$118,300
62%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706+6.7%
2024$6,286+1.2%
2023$6,209+1.9%
2022$6,095+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959