Skip to content

238 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block1665
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
38%
Improvement Value:$132,400
62%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+6.7%
2024$7,052+1.2%
2023$6,967+1.9%
2022$6,838+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 6247, Page 760Recorded4/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 6130, Page 839

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5202, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1958