Skip to content

226 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 17, 2018

Property Information

Block1665
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
38%
Improvement Value:$135,300
62%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+6.7%
2024$7,210+1.2%
2023$7,123+1.9%
2022$6,992+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 6339, Page 969Recorded8/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 4717, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1958