Skip to content

61 Regina Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block1666
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
50%
Improvement Value:$79,600
50%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,578+8.7%
2024$5,130+10.9%
2023$4,627+1.9%
2022$4,542+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,142DeedBook 6437, Page 994Recorded4/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5698, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1920