Skip to content

51 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1947

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block1667
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,037
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
33%
Improvement Value:$163,600
67%
Total Assessment$245,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,637+6.7%
2024$8,096+1.2%
2023$7,998+44.8%
2022$5,522+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,037DeedBook 6441, Page 1757Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,037DeedBook 6427, Page 1113Recorded1/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 3029, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1947