Skip to content

15 Holt AveTrenton, NJ 08619

Built 1925

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block1668
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$152,300
66%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+6.7%
2024$7,607+1.2%
2023$7,515+1.9%
2022$7,377+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 6171, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 5036, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4116, Page 146

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 2467, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1925