Skip to content

48 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block1695
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
33%
Improvement Value:$133,100
67%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+6.7%
2024$6,606+1.2%
2023$6,526+1.9%
2022$6,406+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$267,500
DeedBook 4783, Page 191

Property Sale

SaleMulti
$135,500
DeedBook 3274, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1930