Skip to content

31 Corson AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 3, 2024

Property Information

Block1668
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$121,900
61%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,537+6.7%
2024$6,127+1.2%
2023$6,053+1.9%
2022$5,942+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,390DeedBook 6571, Page 53Recorded10/8/2024

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 6354, Page 599Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft1,390DeedBook 6266, Page 1987Recorded11/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1945