Skip to content

489 Daniels AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block1812
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
35%
Improvement Value:$143,000
65%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+6.7%
2024$7,296+12.1%
2023$6,506+6.5%
2022$6,108+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,346DeedBook 6486, Page 968Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$237,079
Sq Ft1,346DeedBook 6475, Page 409Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 6285, Page 1389Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 6179, Page 1837Recorded10/3/2013

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 2076, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1952