Skip to content

107 Holt AveTrenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$310,500
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block1669
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
36%
Improvement Value:$143,700
64%
Total Assessment$225,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,940+10.4%
2024$7,192+1.3%
2023$7,102+1.9%
2022$6,966+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,500
Sq Ft1,436DeedBook 6512, Page 1944Recorded1/23/2023

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2366, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1957