Skip to content

148 Concord AveTrenton, NJ 08619

Built 1928

Last Sale Price
$224,500
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block1680
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
38%
Improvement Value:$130,900
62%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429+6.7%
2024$6,963+1.2%
2023$6,878+1.9%
2022$6,752+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,500

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 6302, Page 1271Recorded10/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2231, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1928