Skip to content

136 N Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block1676
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$125,200
61%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+6.7%
2024$6,778+5.2%
2023$6,446+1.9%
2022$6,323+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,486DeedBook 6503, Page 1971Recorded10/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1930