Skip to content

2636 Nottingham Way

Trenton, NJ 08619

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block1682
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class10
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,605
Acreage1.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,200
70%
Improvement Value:$143,800
30%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,739+6.7%
2024$15,689+1.2%
2023$15,499-43.5%
2022$27,434+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft3,605DeedBook 6418, Page 1580Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970