Skip to content

208 Sheridan RdTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1686
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
42%
Improvement Value:$111,300
58%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706+6.7%
2024$6,286+1.2%
2023$6,209+1.9%
2022$6,095+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,009DeedBook 6449, Page 1184Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 6226, Page 1093Recorded8/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$146,500
DeedBook 2472, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1948