Skip to content

234 Regina AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block1691
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
33%
Improvement Value:$183,000
67%
Total Assessment$273,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,624+6.7%
2024$9,020+1.2%
2023$8,911+1.9%
2022$8,747+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,716DeedBook 6408, Page 1643Recorded7/20/2020

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6129, Page 164

Property Sale

SaleMulti
$264,000
DeedBook 6026, Page 559

Property Sale

SaleMulti
$344,000
DeedBook 5659, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$342,000
DeedBook 5321, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1955