Skip to content

244 Regina AveTrenton, NJ 08619

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block1691
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,000
40%
Improvement Value:$130,200
60%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,654+6.7%
2024$7,174+1.2%
2023$7,087+1.9%
2022$6,957+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,000
Sq Ft1,075DeedBook 6579, Page 737Recorded1/3/2025

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,075DeedBook 6558, Page 23Recorded5/31/2024

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 4008, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1955