Skip to content

39 Sadie StTrenton, NJ 08619

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block1693
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,383
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,100
37%
Improvement Value:$155,500
63%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+6.7%
2024$8,112+1.2%
2023$8,014+1.9%
2022$7,867+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$442,000
Sq Ft1,383DeedBook 6574, Page 1105Recorded11/14/2024

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4765, Page 82

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 4123, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 2526, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1958