Skip to content

353 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block1699
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,656
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
31%
Improvement Value:$157,700
69%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070+6.7%
2024$7,564+1.2%
2023$7,472+1.9%
2022$7,335+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6340, Page 651Recorded9/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3777, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1952