Skip to content

Wilson Ave(Block 1699 Lot 7)Trenton, NJ 08619

Vacant Land

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block1699
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$282+6.7%
2024$264+1.2%
2023$261+1.9%
2022$256+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$230,000
Sq Ft936DeedBook 6433, Page 1926Recorded3/11/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel