Skip to content

39 Marshall Ave EastTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Oct 29, 1984

Property Information

Block1700
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
32%
Improvement Value:$141,900
68%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,407+6.7%
2024$6,943+1.2%
2023$6,859+1.9%
2022$6,733+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$29,000
DeedBook 2383, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1940