Skip to content

45 Marshall Ave EastTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block1700
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
28%
Improvement Value:$193,800
72%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,458+6.7%
2024$8,865+17.7%
2023$7,534+23.6%
2022$6,095+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,224DeedBook 6494, Page 1210Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,224DeedBook 6382, Page 1850Recorded10/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 6133, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1958