Skip to content

203 Lansing Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Nov 18, 1988

Property Information

Block1703
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
35%
Improvement Value:$137,500
65%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+6.7%
2024$6,986+1.2%
2023$6,901+1.9%
2022$6,774+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2467, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1948