Skip to content

154 Hoover AveTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block1703
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
36%
Improvement Value:$141,400
64%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+6.7%
2024$7,310+1.2%
2023$7,221+1.9%
2022$7,088+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6209, Page 1644Recorded1/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4427, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1956