Skip to content

102 Daniels AveTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 22, 2009

Property Information

Block1705
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
36%
Improvement Value:$121,500
64%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639+6.7%
2024$6,223+1.2%
2023$6,147+6.5%
2022$5,771+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$219,000
DeedBook 6023, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 4559, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1951