Skip to content

214 Wilson AveTrenton, NJ 08619

Built 1927

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 6, 2002

Property Information

Block1705
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
37%
Improvement Value:$120,600
63%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+6.7%
2024$6,345+1.2%
2023$6,268+6.5%
2022$5,884+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4233, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2395, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1927