Skip to content

258 Marshall Ave EastTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Jun 9, 2000

Property Information

Block1706
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
27%
Improvement Value:$198,000
73%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+6.7%
2024$8,925+1.2%
2023$8,817+6.5%
2022$8,276+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 3836, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1948