Skip to content

137 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2012

Property Information

Block1706
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
35%
Improvement Value:$131,600
65%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,115+6.7%
2024$6,669+1.2%
2023$6,588+1.9%
2022$6,467+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$34,451
DeedBook 5015, Page 268

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 2713, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1949