Skip to content

2 Coral DrTrenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block1709
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
38%
Improvement Value:$137,400
62%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,785+6.7%
2024$7,296+1.2%
2023$7,208+6.5%
2022$6,766+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,404DeedBook 6565, Page 1929Recorded8/21/2024

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,404DeedBook 6459, Page 272Recorded10/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4726, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4437, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1954