Skip to content

7 Pintinalli DrTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block1709
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,817
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,300
31%
Improvement Value:$226,600
69%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,590+6.7%
2024$10,864+1.2%
2023$10,732+6.5%
2022$10,074-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft3,817DeedBook 6436, Page 1423Recorded4/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$389,795
DeedBook 5492, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2929, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1920