Skip to content

12 Coral DrTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block1709
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
33%
Improvement Value:$164,300
67%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,634+6.7%
2024$8,092+1.2%
2023$7,994+6.5%
2022$7,504+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 6307, Page 1830Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 6295, Page 6Recorded8/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956