Skip to content

702 Daniels AveTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1716
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
34%
Improvement Value:$189,500
66%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,079+6.7%
2024$9,447+1.2%
2023$9,332+6.5%
2022$8,760+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,710DeedBook 6482, Page 759Recorded4/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960