Skip to content

8 Florister DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block1716
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,845
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
36%
Improvement Value:$169,700
64%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,342+6.7%
2024$8,756+1.2%
2023$8,650+6.5%
2022$8,120+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$293,000
DeedBook 6172, Page 802

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 6139, Page 590

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 5615, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2607, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1960