Skip to content

12 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block1622
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
35%
Improvement Value:$187,100
65%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+6.7%
2024$9,466+1.2%
2023$9,352+6.5%
2022$8,779+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,844DeedBook 6401, Page 22Recorded4/1/2020

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 3375, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1964