Skip to content

14 Abbott RdTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block1717
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
30%
Improvement Value:$235,100
70%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,816+6.7%
2024$11,075+1.2%
2023$10,941+6.5%
2022$10,270+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5901, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1977