Skip to content

20 Abbott RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Dec 15, 1997

Property Information

Block1717
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,100
29%
Improvement Value:$251,700
71%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,574+6.7%
2024$11,785+1.2%
2023$11,642+6.5%
2022$10,929+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 3308, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1985