Skip to content

40 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 1980

Property Information

Block1724
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
34%
Improvement Value:$189,200
66%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,033+6.7%
2024$9,404+1.2%
2023$9,290+6.5%
2022$8,720+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969