Skip to content

189 Applegate DrTrenton, NJ 08690

Built 1967
Other Exempt

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block1725
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
30%
Improvement Value:$248,800
70%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$10,608+0.6%
2020$10,548+2.6%
2019$10,279+1.7%
2018$10,109-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$428,000
Sq Ft2,246DeedBook 6392, Page 1263Recorded1/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$455,000
DeedBook 6060, Page 769

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 2273, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1967