Skip to content

3 Azalea WayTrenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block1725
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,900
33%
Improvement Value:$225,900
67%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,834+6.7%
2024$11,091+1.2%
2023$10,957+6.5%
2022$10,286+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,224DeedBook 6506, Page 800Recorded11/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1972