Skip to content

619 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$185,950
Last Sale Date
Jan 23, 1998

Property Information

Block1725
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,148
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
24%
Improvement Value:$305,000
76%
Total Assessment$403,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,212+6.7%
2024$13,321+1.2%
2023$13,160+6.5%
2022$12,353+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$185,950
DeedBook 3321, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1978