Skip to content

629 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2019

Property Information

Block1725
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
32%
Improvement Value:$212,400
68%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076+6.7%
2024$10,381+1.2%
2023$10,256+6.5%
2022$9,627+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2689, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1980