Skip to content

1602 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 1983

Property Information

Block1729
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,900
16%
Improvement Value:$74,800
84%
Total Assessment$88,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,126+6.7%
2024$2,930+1.2%
2023$2,894-6.3%
2022$3,089+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920