Skip to content

1325 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1952
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block1730
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
14%
Improvement Value:$2,356,500
86%
Total Assessment$2,740,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$96,575+32.3%
2024$72,976+1.2%
2023$72,093-6.3%
2022$76,953+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952