Skip to content

1497 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2009

Property Information

Block1730
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,800
20%
Improvement Value:$109,600
80%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,807+6.7%
2024$4,505+1.2%
2023$4,451-6.3%
2022$4,751+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4443, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 4167, Page 152

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 2911, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1920