Skip to content

247 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2019

Property Information

Block1737
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
25%
Improvement Value:$57,600
75%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,706+6.7%
2024$2,537+1.2%
2023$2,506-6.3%
2022$2,675+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6240, Page 1690Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6239, Page 512Recorded1/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2376, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1923