Skip to content

234 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2009

Property Information

Block1739
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
25%
Improvement Value:$54,300
75%
Total Assessment$72,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,551+6.7%
2024$2,391+1.2%
2023$2,362-6.3%
2022$2,522+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$131,000
DeedBook 5073, Page 273

Property Sale

SaleMulti
$92,900
DeedBook 4514, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1920