Skip to content

1518 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block1738
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,115
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
17%
Improvement Value:$116,800
83%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,958+6.7%
2024$4,647+1.2%
2023$4,591-6.3%
2022$4,901+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft2,115DeedBook 6568, Page 1617Recorded9/17/2024

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

DeedBook 6238, Page 1297Recorded1/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 5959, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$47,500
DeedBook 2284, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1900