Skip to content

502 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08610

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block2496
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
21%
Improvement Value:$204,000
79%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050+6.7%
2024$8,482+1.2%
2023$8,379+4.1%
2022$8,046+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 6155, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1915