Skip to content

238 Lynwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 1998

Property Information

Block1746
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,800
25%
Improvement Value:$112,600
75%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+6.7%
2024$4,935+1.2%
2023$4,875-6.3%
2022$5,204+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952