Skip to content

252 Lynwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1952

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block1746
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage748
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
16%
Improvement Value:$187,600
84%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+6.7%
2024$7,379+95.3%
2023$3,779-6.3%
2022$4,033+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft748DeedBook 6471, Page 1672Recorded1/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4409, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1952